Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kůň potřebuje potravu a vodu, přístřešek před rozmary počasí, pravidelný pohyb a společnost.Žije-li divoce v přírodě, je toto všechno přirozenou součástí jeho života. Ale jestliže koně zdomácníme a přinutíme je, aby pro nás pracovali, závisí splnění těchto požadavků na nás. Jsme povinni jim vše toto poskytnout, jak nejdlépe dovedeme.

Pravidelný trénink

Je-li kůň chován ve stáji, musí mít každodenní pohyb. Není-li možné na něm jezdit, pak by měl být na určitou dobu vypuštěn do výběhu nebo proveden na lonži. Pohyb udržuje koně v dobrém fyzickém stavu. Jeho krevní oběh, srdce a plíce lépe pracují a kosti a svaly zůstávají silné a zdravé.

Přístřešek

Kůň, který žije ve výběhu, potřebuje nějaký přístřešek, kde by se schoval v létě před sluncem a hmyzem, v zimě před deštěm, větrem a sněhem. Určitou ochranu poskytují stromy a husté keře, ale speciálně postavený přístřešek je nejlepším řešením, je-li to možné.

Pastva ve výběhu

Každý kůň by měl mít přístup ke kvalitní pastvě alespoň po určitou část dne. Je to jeho přirozený způsob života. Poskytneme-li mu možnost volně se pást, pohybovat se z místa na místo, válet se a příležitostně si zaklusat, kůň zůstane klidný a v dobrém psychickém stavu.

Vhodná stáj

Je-li kůň ustájen, musí budova splňovat určité požadavky. Dveře musí být natolik vysoké, aby kůň nemohl do zárubní narazit hlavou. Stáj by měla být světlá, s dostatečnou ventilací. Měla by mít vhodné odvodnění, aby podestýlka zůstávala co nejvíc suchá.

Způsob krmení

Ustájený kůň vyžaduje pravidelné krmení. Množství potravy, kterou potřebuje, závisí na jednotlivém koni a na práci, kterou po něm vyžadujeme. Ustájení koně potřebují seno, které by jim nahradilo trávu, jíž by se živili, kdyby žili volně.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Weight Readings Explained

(Asworbense, 9. 10. 2018 5:40)

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/provigro-acheter-procalis-cialis/

Pole

(Vendysa, 1. 4. 2017 21:13)

Ahoj jen se chce zeptat kolik musí mít výběh pro koně metrů?

Re: Pole

(kristýna, 14. 4. 2017 18:27)

Pro jednoho až dva koně cca 150 metrů čtverečních

Výbava a koník

(Vendysa, 1. 4. 2017 21:16)

Ahoj mám pár otázek.
Kolik stojí mladý koník?
A kolik zase výbava pro koně sedlo,úzda atd?

Kůň

(Natália, 7. 6. 2015 11:34)

Chtěla bych se zeptat,kolik stojí takový hafling nebo frís? A kolik se platí za ustájení na rok? Také by mně zajímalo,jak velký výběh potřebuje hafling nebo frís... a nějaký přístřešek pro takového koně.

Budu ráda za každou odpověď :)

Re: Kůň

(Zoey, 23. 11. 2016 20:30)

Stojí okolo 30 000 kč a víc....s jídle, senem, a slámou tak 48 000kč na rok, ale zaleží de si ho ustájíš.

Kde se kupuje kůň a kolik stoji

(Boženka, 26. 7. 2015 17:44)

Kde se kupuje kůň a kolik stojí prosííiiiiiiiiim poraďte je to pro mňe moc důležité předem ďekuju

Kůň

(Natália, 7. 6. 2015 11:33)

Chtěla bych se zeptat,kolik stojí takový hafling nebo frís? A kolik se platí za ustájení na rok? Také by mně zajímalo,jak velký výběh potřebuje hafling nebo frís... a nějaký přístřešek pro takového koně.

Budu ráda za každou odpověď :)

dotaz

(monika ciesarova, 3. 11. 2011 20:25)

ja bych se chtela zeptat kolik tak se tak asi utrati za rok za veci pro kone? a kolik stoji na rok asi seno? kolik osckovani atd odepsite kdystak na email moncacies@seznam.cz dekuji