Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arabský plnokrevník

Arabský plnokrevník je nejstarší a nejkrásnější plemeno na světě. Sehrál velikou roli ve vývoji plemen koní a poníků téměř ve všech zemích. S jeho vysoko nasazenou hlavou a ocasem, impozantním vzezřením a plynulou akcí jej poznáte okamžitě. A čkoliv nevyniká velikostí, je silný a známý svou vytrvalostí.

Hlava araba

Hlava je malá a elegantní a má konkávní profil. Krk je výrazně klenutý. úhel nasazení hlavy na krk je charakteristický jen pro toto plemeno.

Pouštní koně

Arabští plnokrevníci se nejprve chovali v pouštích Arabského poloostrova, kde žijí nejméně 4000 let. Chudá potrava a nehostinné podmínky vytvořili malého rychlého koně, který je silný a odolný. Bylo běžné, že urazili 450 km, pro své majitele byli cenným majetkem.

Klisna a hříbě

Arabský kůň je temperamentní a odvážný, ale má zároveň mírnou a něžnou povahu, která způsobuje, že se dobře ovládá. Hříbata arabských plnokrevníků jsou živá a zvídavá.

Důležité údaje

-místo původu:Arabský poloostrov

-výška: 147-152 cm nebo větší

-zbarvení: Většinou ryzáci, hnědáci a bělouši, tmaví hnědáci a vraníci se vyskytují zřídka

-využití: jízda obecně, přehlídky, military, vytrvalostní jízdy, rovněž po zkřížení s jinými plemeny jako kvalitní přehlídkový koně a poníci

-charakteristické rysy: odvážný a jemný

Fotka se otevře v novém okně

 

 

 

Anglický plnokrevník

Plnokrevník je nejrychlejší plemeno na světě. Bylo vyšlechtěno v Anglii v 17. a 18. století křížením tří arabských hřebců - Darley Arabiana, Godolphin Barba a Beyrley Turka - s anglickými klisnami. Plnokrevníci byli vyšlechtěni jako dokonalí závodní koně. Výrazným způsobem rovněž ovlivnili chov koní po celém světě. Uspěli ve všech odvětvích jezdeckých sportů a jsou vynikajícími dostihovými koňmi.

Na dostihové dráze

Když si plnokrevníci zvykají na nošení jezdce a poslouchání pomůcek, trénují na speciálních dostihových drahách. Tady mohou cválat na dlouhé vzdálenosti. Většinou se trénuje ve skupinách zvaných lot, na které dohlížejí jejich trenéři.

Chov plnokrevníků

Plnokrevníci jsou velmi cenní koně. Ti, kteří se používají pro dostihy, se šlechtí z bývalých závodních koní ve speciálních hřebčínech. Mladí koně žijí společně ve výbězích, dokud nejsou dost staří, aby začali s výcvikem.

Zajímavosti

Mnoho lidí se domnívá, že toto plemeno je dokonalým dostihovým koněm. Jeho šikmé plece a dlouhé spěnky mají za následek dlouhý, nízký krok, pohodlný pro jezdce. Silná záď zajišťuje vysokou rychlost. Je to lehký a elegantní kůň, a přesto silný vyznačující se velkou vytrvalostí.

Steeplechase

Plnokrevníci závodí jak v rovinných závodech, tak v závodech přes překážky, kterým se říká ,,steeplechase".

Vytrvalostní jízdy

Mnoho koní, které závodí v distančních dostizích, plnokrevníci nebo angličtí plnokrevníci.

Důležité údaje

-místo původu:Anglie

-výška: 157 - 168 cm

- zbarvení: ryzáci, bělouši, hnědáci, vždy jednotlivé barvy

- využití: dostihy, přehlídky, drezura, parkur, distnční jízda

- charakteristické rysy: rychlý, odvýžný, ale rovněž vysoce nervní a může být hůře ovladatelný

 Fotka se otevře v novém okně

 

 

 

 

Angloarab

Angloarab je kříženec araba a plnokrevníka. Má krásu a inteligenci araba a velikost a rychlost plnokrevníka. Ačkoliv toto plemeno pochází z Anglie, značná část jeho šlechtění proběhla ve Francii.

Vytrvalostní jízdy

Angloarabové stejně jako čistokrevní a polokrevní arabové, s úspěchem soutěží v military na dlouhé vzdálenosti. Koně musí být ve velmi dobré kondici a mít značnou vytrvalost, protože musí urazit až 80 km denně průměrnou rychlostí 14-15 km/hod. Některé distanční závody trvají déle než jeden den.

Tělo

Hlava je v profilu rovnější než u araba a kůň vypadá spíše jako plnokrevník díky své velikosti. Jeho dlouhé nohy mu umožňují pohybovat se velkou rychlostí. Jeho velikost znamená, že se hodí pro vytrvalostní discipliny a parkur a rovněž pro drezuru.

Základní údaje

-výška: 157-162 cm

-barva: ryzáci, hnědáci, tmaví hnědáci, bělouši

- využití: dostihy, military, drezura, parkur

 

 

 

Achaltekinec

Achaltekinec vyšlechtěný v pouštích Turkemenistánu na severu Iránu je nezvykle vypadající kůň. Má dlouhé štíhlé tělo a krk a dlouhé nohy. Vyznačuje je značnou vytrvalostí a používá se pro distanční dostihy, dostihy, parkur a drezuru.

Dobrý skokan

Díky své vytrvalosti je achaltekinec znám především svými úspěchy v závodech na dlouhé vzdálenosti a v dostizích. Ale je rovněž dosbrý skokan, a tak úspěšně soutěží v parkuru i drezúře.

Stavba těla

- dlouhý hřbet

- elegantní hlava

- štíhlý, vysoko nasazený krk

- plochý hrudní koš

- nohy jsou rovné s dlouhými  předloktími

- hlezna jsou posazena vysoko

Základní údaje

- výška: kolem 157 cm

- charakteristické rysy: živý, odvážný kůň, vytrvalý a silný

- barva: jedinečná kovově zlatá hnědá

 

 Fotka se otevře v novém okně

 

 

 

Berber

Berber pochází z maroka v Severní Africe a je jedním z nejstarších plemen. Není příliš krásný, je zdravý a houževnatý a vyznačuje se značnou vytrvalostí. Je schopen vyvinout značnou rychlost na krátké vzdálenosti.

Stavba těla

- strmá záď s nízko nasazeným ocasem

- plece jsou strmé

- hlava s mírně vyklenutým profilem

- nohy jsou krátké

- hluboký hrudník

Tvar hlavy

Berber je tak staré plemeno, že jeho tvar lebky se podobá primitivním koním. Hlava je poměrně velká a hrubší a nemá krásu a vznešenost araba.

Zajímavosti

Berber se stejně jako arab výrazně podílel na šlechtění koní na světě. Španělský kůň, ze kterého byla vyšlechtěna řada koní a poníků, pochází z berbera. Plemeno je tradičním koněm Berberů v Severní Africe.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky koníčci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář