Jdi na obsah Jdi na menu
 


Způsoby ustájení koní

Koně můžete chovat ve výběu, ve stáji, nebo částečně venku a částečně uvnitř. Péče o ustájeného koně je náročná a vyžaduje mnoho času. Také je finančně náročnější než chov koně ve výběhu, ale je pohodlnější. Ve výběhu chování koně vyžadují méně péče, ale jejich příprava k ježdění trvá déle. Řada lidí se domnívá, že ideální je ustájit koně v zimě v noci a v létě ve dne a po zbytek doby ponechat ve výběhu.

Zimní výběh

V zimě může být výběh rozbahněný, takže kůň je většinu času mokrý a zablácený. To je špatné pro šlachy a kopyta. Ale ve výběhu chování koně jsou méně náchylní ke kašli a dýchacím problémům než koně ustájení.

Příprava na vyjížďku

Ustájeného koně je snadné připravit na vyjížďku. Ale dřív než vyjedete s koněm chovaným ve výběhu, musíte za ním ven, chytit ho a pak ho vyčistit, abyste ho mohli nachystat.

Chytání koně

Někteří koně se obtížně chytají a někteří se mohou snažit utéct, jakmile je chytíte. Vodítko může bát nebezpečné, takže se ho snažte nepustit z rukou. Neposlušného koně je lepší vodit na uzdečce než na ohlávce.

Odstraňování bláta a nečistot

Ustájený kůň potřebuje před projížďkou vykartáčovat, aby dobře vypadal. Tomu se říká quartering. U volně chovaného koně musíte odstranit veškeré bláto, které se mu zachytí v srsti. Zvláště důležité je odstranění nečistot v místě sedla a uzdečky, neboť hrozí nebezbečí otlaků.

Pravidelné krmení

Jsou-li koně chovaní ve stáji, vyžadují krmení v pravidelných časech. Ať jsou krmení koncentráty, či nikoliv, musíte jim několikrát denně dát čerstvé seno, které představuje objemové krmivo, jež by jim v přírodě zajistila pastva.

Kydání hnoje

Chováte-li koně ve stáji, musíte ji alespoň jednou denně řádně vyčistit a pravidelně odstraňovat trus. To zabere mnoho času a je značně namáhavé.

Nošení vody do výběhu

Není-li ve výběhu korýtko, které se automaticky plní, musíte tam denně nosit vodu. V teplém počasí nebo je-li koní víc, to znamená chodit neustále sem a tam s kbelíky.

 

Fotka se otevře v novém okně

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky koníčci